سرویس : اخبار هیرمند
زمان : ۱۳۹۶/۱/۱ - ۱۳:۳۴
شناسه خبر: ۴۲۶۶۹۶
 
شهردار دوستمحمد:
تعداد 10 هزار درخت مقاوم در شهر دوست محمد کاشته شده است/ نیازمند همکاری بیشتر مردم و شهرداری هستیم
در دنياي امروزي نقش فضای سبز و تلاش برای ایجاد آن در محيط زيست ، و نوع زندگي شهرنشيني به طور چشمگيري رو به افزايش است ، به همين منظور در شهرداريها يكي از فعاليتهاي نخست براي تغيير فضاي شهري و ايجاد رضايت رفاه شهروندي در كنار زير ساختها و سایر برنامه ها توجه به فضاي سبز به جهت اهميت آن در زندگي شهر نشینی بیشتر است .

به گزارش ندای هیرمند ،ناصر صیاد در ضرورت و اهمیت توجه به محیط زیست و فضای سبز شهری نوشت :در دنياي امروزي نقش فضای  سبز و تلاش برای ایجاد آن  در محيط زيست ، و نوع  زندگي شهرنشيني به  طور چشمگيري رو به  افزايش است  ، به همين  منظور در شهرداريها يكي از فعاليتهاي  نخست  براي تغيير فضاي شهري و ايجاد رضايت رفاه  شهروندي در كنار   زير ساختها و سایر برنامه ها  توجه  به  فضاي سبز  به  جهت  اهميت  آن  در زندگي  شهر نشینی بیشتر است  . 

     هرچند بسياري  از فواید  مستقيم  فضاي سبز بر زندگي خود آگاهي چنداني  ندارند اما تاثير آن  در مقايسه  زندگي شهري داراي فضاي سبز با شهرهاي  بدون  فضاي سبز كاملا مشهود است ، صرف نظر از تمامی مزیتها و التزام توجه به آن فطرت  انسان  توانمندي هاي دارد كه  در ارتباط با فضاي سبز  و تحت تاثیر آرامشی از قرار گرفتن در این فضاها  بدان‌دست می یابند خلاقيتشان  شكوفا شده ودر آرامش نسبی راه  تكامل و پويايي را در زندگي خود مي پيمايد . 

    قرار گرفتن  در پاركها و فضاي سبزي به  جهت  آرامشي كه  به  انسان  القاء مي كند ، غمها را مي زدايد و حالت  ياس و نااميدي را از انسان  دور مي كند . 

    امروزه  بسياري از جامعه  شناسان ، روان  شناسان و پزشكان  بر اين  باورند كه  فضاي سبز در مناطق مسكوني و محيط زندگي نقش مهمي را در سلامت  انسانها دارد كه افراد مي توانند  ساعاتي را فارغ  از تمام  غمها و مشكلات  روحي و رواني آنجا  سپري كنند.

   بطور كلي فضاي سبز  در کنار تمام مزیتهای که عنوان شد بخشي از سيماي شهر است  كه  از انواع  گياهان ،گلها و انبوه درختان   تشكيل شده  بطوریکه   در ايجاد بخشهای  از آن انسانها بطور مستقيم  نقش دارند  و برخي نيز خود بخود در محيط رشد ونمو مي كنند كه  در اين  بين  آنچه  را انسان  در ايجاد آن  نقش دارد علاوه  بر نيروي كار هزينه هاي را به  دنبال دارد كه بخشي از آن  را  شهروندان  مي پردازند وبه  طور غير مسقيم  در ايجاد آن  فضا مشاركت  دارند که  بخش اعظمی  از اين  فضاها جنبه  عمومي دارد که  بوستانها ، پاركها و بلوارهایی خیابانی  را شامل مي شود که  در شهرهاي كوچك گرچه  با محدود بودن  حوزه  فعاليت  انتظار ايجاد اين  فضاها بيشتر عملي مي شود اما گاهاً عدم  توجه  شهروندان  به  اين  فضاها نشاط و شادابي را به  دليل عدم  توجه  به  جنبه هاي مثبت از آن  سلب مي كند . 

    شهر ستان  هيرمند با مركزيت  شهر دوست  محمد كه  اين  روزها با توجه  به  شرايط محيطي و تلاش بي وقفه  شهرداري به  يك  فضاي زيبا و مفرح  تبديل شده و  در آستانه  بهار طبيعت و سال جديد   چهره  آن  كاملا تغيير يافته است بخشي از اقدامات  موثر و كارآمد شهردار جوان  اين  شهر مرزی است  كه وی   مصمم است  با برنامه هاي كوتاه مدت و بلند مدت  فضاي شهر را دگرگون  و زمينه  نشاط و شادابي را حتي در منازل و محله ها فراهم  کند  . 

     بر همين  اساس وقتي اينچنين  اقدام  و تلاش قابل تحسيني از سوي شهرداري صورت گرفته است   ضرورت  مراقب  و حراست  از آن  بر عهده  شهروندان  اين  شهر است  كه  در چند سال گذشت  چنين  فضاي را در شهر  کمتر شاهد بوده اند .  

     مهندس پودينه ، شهردار شهر دوست  محمد كه  اين  روزها در تلاش است  با خدماتي مستمر و كار آمد چهره  شهر را تغییر دهد در اين  باره  گفت  : هدف شهرداري و شوراي شهر تدوين  برنامه هاي بلند مدت  در ايجاد فضاي سبز شهري در كنار ساير خدمات  است  كه  ايجاد فضاي سبز پايدار با كاشت  درختان  مقاوم  و منطبق با شرايط آب و هوايي در اولويت قرار دارد . 

     پودينه  خاطر نشان  كرد : در گام  نخست  18 هزار مترمربع  با بيش از 60 هزار اصله  گل و گياه كه  توليد شهرداري اين  شهر مي باشد تحت  پوشش فضاي سبز قرار گرفته  و در کنار این پوشش گیاهی موقت و فصلی  تعداد 10 هزار درخت  مقاوم  شامل كاج ، سنجد ، توت ، ابريشم  مسي و زيتون نيز در سطح  شهر كاشته  شده است  .  

    وي افزود : كاشت  گل ودرخت  يك بخش از اقدام فصلی  در ايجاد فضاي سبز است اما آنچه بيشتر لازمه  دقت  نظر و  طرح و برنامه این شهرداری قرار دارد   حفظ فضاي ايجاد شده  و نگهداشت  آن در کنار توسعه فضا در سطح وسیعتری  مي باشد كه  بخشهایی  از آن شامل پارکها و بوستانها جهت استفاده  در اختيار شهروندان  با رعايت  اصول شهروندي و همكاري با شهرداري قرار دارد   . 

      ايشان  به  اعتبارات  هزينه  شده  در اين  زمينه  اشاره  و خاطر نشان  كرد: نگهداشت  فضاي سبز ايجاد شده  مستلزم  هزينه  و اعتباراتي  است  كه  با محدوديتهاي در اين  زمينه  روبر هستيم  وهمكاري شهروندان  در نگهداري فضاي ايجاد شده  مي تواند در كاهش هزينه ها  خصوصاً حفظ روشنايي پاركها و بوستانها موثر باشد . 

اينك  با توضيحات  ارائه  شده  در اين  امر مهم  توجه  به  خدمات  ارائه  شده  از سوي شهروندان  گامی مثبت  در تدام  اين  خدمات  در آينده  خواهد بود كه  مي تواند فضاي مفرح  و با نشاطي را در شهر دوست  محمد ايجاد نمايد . 

ناصر صیاد

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
ارسال
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
نظرات

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۳/۱۷ - ۱۵:۱۸
امام جمعه هیرمند : آنچه امروز رهبر معظم انقلاب بیان می کند نیاز جامعه است
امام جمعه هیرمند گفت : آنچه امروز رهبر معظم انقلاب بیان می کند نیاز جامعه است ، دکترین مقاومت امام راحل نشانه روی اش شلهرگ سیطره غرب و همه مستکبرین عالم است.
۱۳۹۸/۳/۱۵ - ۰۹:۳۱
نماز عید فطر در شهرستان هیرمند به امامت حجت الاسلام گزمه اقامه شد
نماز عید فطر صبح امروز به امامت حجت الاسلام گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در مصلی نماز عید و در کنارگلزار شهدای گمنام اقامه شد.
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۳:۳۰
مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) وقیام خونین ۱۵ خرداد در شهرستان هیرمند برگزار شد
مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد صبح امروز با حضور امام جمعه، نیروهای نظامی و انتظامی، مسئولین اجرایی و اقشار مختلف مردم شهرستان هیرمند در مسجد جامع الغدیر این شهر برگ...
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۰:۲۹
تغییر سیاست ایران در برابر ابر قدرت ها از برکات نحضت امام خمینی (ره) است
درجهان امروز حتی معاندان عظمت این انقلاب ، اصالت و قوام و تداوم انقلاب اسلامی را پذیرفته و قریب به اتفاق، آنرا شکست ناپذیر می دانند.
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۰:۱۴
ششمین مرحله سود فروش سوخت مرزنیشنان هیرمند واریز شد
مرحله ششم سود حاصل از فروش سوخت مرزنشینان به حساب سرپرست های خانوار شهرستان هیرمند واریز شد.
۱۳۹۸/۳/۱۲ - ۱۱:۱۱
یک کشته و دو زخمی حاصل درگیری طایفه ای در شهرستان هیرمند
بر اثر درگیری طایفه ای در یکی از روستاهای جنوبی شهرستان هیرمند یک نفر کشته و دو نفر زخمی شدند.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها