سرویس : اخبار استان
زمان : ۱۳۹۷/۲/۱۶ - ۰۹:۳۴
شناسه خبر: ۴۳۰۹۷۶
 
زاهدان| احداث فرودگاه بین‌المللی چابهار در پیچ‌وخم تملک اراضی
دو سال از وعده دبیر سابق شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور مبنی بر آغاز ساخت ۱۸ ماهه فرودگاه بین‌المللی چابهار می‌گذرد اما هنوز کلنگ عملیات ساخت این فرودگاه در پیچ‌وخم تملک اراضی جانمایی شده است.

به گزارش ندای هیرمند به نقل از  خبرگزاری تسنیم از زاهدان، توسعه خطوط ارتباطی به منطقه آزاد چابهار از طریق دریایی، هوایی و زمینی از جمله اهدافی بود که در راستای توسعه سواحل مکران و تردد بیشتر گردشگران و سرمایه‌گذاران در این منطقه پیش‌بینی شد. به اعتقاد کارشناسان استفاده از یک فرودگاه نظامی آن هم در کنارک و با فاصله 45 کیلومتری از شهر چابهار آن‌گونه که باید پاسخگوی ظرفیت پذیرش مسافر در تنها بندر اقیانوسی ایران نیست همان‌طور که عبدالغفور ‌ایران‌نژاد نماینده مردم چابهار دراین‌باره گفته است: ساخت فرودگاه بین‌المللی چابهار سبب می‌شود تا سرمایه‌گذاران و گردشگران بیشتری به چابهار سفر کنند چراکه هم‌اکنون فرودگاه کنارک علاوه بر محدودیت‌های نظامی و امکانات اندک برای پذیرش گردشگران به دلیل فاصله طولانی سبب تحمیل هزینه‌هایی به سرمایه‌گذاران، تجار و فعالان اقتصادی داخلی و خارجی برای سفر به چابهار شده است.

برهمین اساس ساخت فرودگاه بین‌المللی چابهار از سال 93 مطرح و پیگیری شد و پس از اخذ مجوز از کمیته فضایی کشور آخرین خبرها حاکی از کلنگ زنی این فرودگاه تا پایان سال 96 بود اما این اتفاق نیفتاد. این در حالی است که برخلاف دیگر پروژه‌ها بارها مسئولان استانی و شهرستانی از وجود اعتبار پیش‌بینی شده و حتی سرمایه‌گذاران مشتاق برای انجام پروژه فرودگاه بین‌المللی خبر می‌دهند اما خبری از آغاز عملیات ساخت این فرودگاه نیست.

مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان دلیل اصلی این تأخیر را برطرف نشدن مشکل تملک برخی از اراضی این فرودگاه عنوان می‌کند و از فراموش شدن این پروژه در استان خبر می‌دهد.

پیگیری برای احداث فرودگاه چابهار "رها" شده است

حسن اعرابی مقدم دراین‌باره به خبرنگار تسنیم گفت: محل احداث فرودگاه بین‌المللی چابهار که زمینی به مساحت حدود 2800 هکتار است، از دو سال پیش جانمایی شده و شرکت فرودگاه‌های کشور طرح اولیه آن را نیز تهیه کرده است اما چون تمام مساحت این زمین به طور کامل آزادسازی نشده و به شرکت فرودگاه‌های کشور تحویل داده نشده است هنوز امکان شروع عملیات اجرایی در این محل وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بخشی از این زمین اراضی در تملک مردم است، افزود: در آخرین جلسه‌ای که پیرامون موضوع احداث فرودگاه‌ بین‌المللی چابهار برگزار شد، مقرر شد تا استانداری و اداره کل منابع طبیعی و دیگر ارگان‌های مربوطه افراد مالک را از زمین جابه‌جا کنند یا اینکه زمین‌های آن‌ها را خریداری کنند.

اعرابی مقدم با اشاره به اینکه بخش کمی از این زمین در تملک دیگران است، گفت: اگر این مشکل حل شود و زمین مدنظر به صورت کامل به نام شرکت فرودگاه‌های کشور سند زده شود، این شرکت می‌تواند با جذب سرمایه‌گذار خارجی و یا داخلی طرحی را که برای ساخت این فرودگاه آماده شده است، اجرایی کند.

مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان ادامه داد: اقدامات لازم برای گرفتن مالکیت کل زمین تا حدودی انجام شد اما در چند ماه اخیر دیگر پیگیری از سوی استان انجام نشد و این موضوع رها شد.

دستورات لازم به دستگاه‌های ذیربط داده شد

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از مراحل برای کلنگ زنی این فرودگاه طی شده است و فقط بحث آزادسازی زمین و دیگر طرح توجیهی نهاد ریاست جمهوری برای اینکه این ملک به صورت کامل به شرکت فرودگاه‌های استان واگذاری مانده است.

اعرابی مقدم عنوان کرد: شرکت فرودگاه‌های کشور با چند سرمایه‌گذار داخلی و خارجی نیز رایزنی‌های اولیه را انجام داده که منتظر است در صورت واگذاری زمین طرح و محل فرودگاه بین‌المللی چابهار را به سرمایه‌گذاران نشان دهد.

مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان با بیان اینکه اعتبار موردنیاز برای این طرح توسط شرکت‌ فرودگاه‌های کشور تأمین می‌شود، گفت: در طرح اولیه ساخت این فرودگاه فازبندی شده است و قرار است در مراحل مختلف ساخته شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مشکل اصلی تملک اراضی و نبود سند برای زمین یکپارچه در محدوده جانمایی شده است که باید در اختیار شرکت فرودگاه‌های کشور قرار بگیرد. این مشکل چندین بار در جلسات استانی چه در زاهدان و چه در چابهار بررسی‌شده است و همه ادارات مانند اداره کل منابع طبیعی، دفتر فنی استانداری، اداره کل ثبت‌اسناد و دیگر ارگان‌های ذیربط از این موضوع آگاه هستند و دستورات مقتضی هم به این ارگان‌ها داده شده است.

مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: این فرودگاه بعد از احداث از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور خواهد بود که با قرار گرفتن در کنار آب‌های آزاد و استفاده از مزایای منطقه آزاد تأثیر بسیار زیادی در اقتصاد منطقه و همچنین بسترهای ارتباط هوایی استان و کشور خواهد داشت.

سازمان منطقه آزاد نمی‌تواند در ساخت فرودگاه سرمایه‌گذاری کند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: موضوع احداث فرودگاه بین‌المللی چابهار در سال 93 مطرح شد هر چند که در گذشته نیز سازمان منطقه آزاد در چندین مرحله به دنبال احداث این فرودگاه بود که بالاخره مدیران وقت توانستند در سال‌های 93 و 94 موافقت اصولی ساخت این فرودگاه را از سازمان هواپیمایی کشور دریافت کنند که البته از کمیته فضایی نیز مصوبه می‌گیرند.

عبدالرحیم کردی افزود: وقتی در محدوده‌ای یک فرودگاه وجود دارد و قرار است فرودگاه دیگری احداث شود، درزمینهٔ مباحث ارتباطی و فنی که برای همجواری دو فرودگاه پیش می‌آید یکسری مشخصات فنی و استاندارد وجود دارد که باید رعایت شود. برهمین اساس به لحاظ بعد مسافت نزدیک‌ترین نقطه‌ای که می‌توانستند جانمایی کنند و مجوز ساخت یک فرودگاه دیگر در چابهار را بدهند در محدوده‌ای واقع شد که از سمت شرق خارج از منطقه آزاد چابهار است.

وی ادامه داد: براساس گزارشی که مشاور تهیه کرده بود و بررسی‌هایی که در کمیته فضایی انجام شد برای همان نقطه جانمایی شده مجوز ساخت صادر شده است.

کردی درباره امکان سرمایه‌گذاری این سازمان در ساخت فرودگاه چابهار اظهار داشت: وقتی خارج از منطقه آزاد و در محدوده سرزمین اصلی بخواهد اقدامی صورت بگیرد هر مجموعه‌ای که متولی باشد خودش پیگیری‌ها را انجام می‌دهد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: وقتی مکان این فرودگاه خارج از محدوده منطقه آزاد به تصویب رسید وزارت راه و شهرسازی خود اقدام به پیگیری امور مربوط به ساخت این فرودگاه کرد و قانوناً منطقه آزاد نمی‌توانست در این محدوده اقدامی را انجام دهد البته پیگیری کردیم و مکاتبات لازم با وزارت راه و شهرسازی را انجام دادیم و اعلام کردیم که آمادگی ساخت این فرودگاه را داریم و آن‌ها هم با این موضوع مشکلی نداشتند اما با وجود منع قانونی مبنی براینکه سازمان منطقه آزاد اجازه سرمایه‌گذاری در خارج از منطقه خود را ندارد این اتفاق نیفتاد.

تصویب طرح توسعه منطقه آزاد چابهار مشکل را حل می‌کند

وی ادامه داد: اخیراً طرح توسعه محدوده منطقه آزاد به سمت شرق شهر چابهار را در دولت به تصویب رساندیم که باید به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز برسد. در این طرح توسعه زمین موردنظر برای این فرودگاه یکی از نقاطی است که در نظر گرفته شده است و در صورت تصویب طرح توسعه زمین فرودگاه بین‌المللی چابهار نیز به محدوده منطقه آزاد چابهار الحاق خواهد شد و در این صورت دیگر منع قانونی برای هزینه کرد سازمان منطقه آزاد در ساخت فرودگاه چابهار وجود ندارد.

کردی خاطرنشان کرد: سازمان منطقه آزاد چابهار از نظر اعتباری و منابع مورد نیاز آمادگی لازم برای انجام این کار را دارد چرا که در سال گذشته منابع مورد نیاز را در بودجه منطقه آزاد پیش‌بینی کرده‌ایم و می‌توانیم اقدامات اجرایی را شروع کنیم از طرفی زمینه جذب سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی برای ساخت فرودگاه در منطقه آزاد خیلی بیشتر از منطقه سرزمین اصلی وجود دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: زمانی که ایراد قانونی به هزینه کرد منطقه آزاد در خارج از محدوده وارد نبود در اوایل سال 95 صورت‌جلسه‌ای برای تحویل زمین فرودگاه به منطقه آزاد تنظیم شد که براساس آن منطقه آزاد به دنبال برگزاری مناقصه و اقدامات اولیه برای اینکه زمین را در اختیار داشته باشد را شروع کرد اما بعدتر این موضوع به مشکل قانونی برخورد و از آن زمان وزارت راه و شهرسازی خودش موضوع ساخت این فرودگاه را دنبال می‌کند.

گزارش از حسنیه ارباب افضلی

انتهای پیام/ ت

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
ارسال
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
نظرات

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۳/۴ - ۱۱:۱۸
آغاز برداشت غلات از مزارع کشاورزی شهرستان هیرمند
حبیب رستمی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هیرمند : در سال زراعی جدید با استفاده از ظرفیت آب چاهک ها نزدیک به 2700 هکتار از اراضی کشاورزی به کشت غلات اختصاص داده شده است.
۱۳۹۸/۳/۳ - ۱۵:۰۳
امام جمعه هیرمند؛ خط امیر المومنین (ع) خط جهاد و کمک به فقرا و نیازمندان جامعه بود/ در فتح خرمشهر نیروهای مومن انقلابی و بسیجی از غیر ممکن ها،ممکن ساختند
حجت الاسلام ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در خطبه های این هفته نمازجمعه با اشاره به فرا رسیدن شب های لیالی قدر و ضربت خوردن امام علی(ع)گفت: امشب اولین شب از شب های لیالی قدر است که شب ضربت خور...
۱۳۹۸/۳/۲ - ۲۰:۵۱
مراسم گرامیداشت ویژه سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر در شهرستان هیرمند برگزار شد
ه مناسبت سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر ویژه برنامه ای با حضور امام جمعه ، فرماندار ،فرماندهان نظامی و انتظامی شهرستان و اقشار مختلف مردم در سالن آموزش و پرورش شهر دوست محمد برگزار شد.
۱۳۹۸/۳/۲ - ۲۰:۳۵
برپایی آیین غبارروبی مزار شهدا به مناسبت سوم خرداد
صبح امروز به مناسبت سوم خرداد و سالروز آزاد سازی خرمشهر گلزار شهدای گمنام شهر دوست محمد با حضور مسئولین ، بسیجیان و تعدادی از رزمندگان غبار روبی وعطر افشانی شد.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۲:۳۰
آیین رمضان خوانی قدمتی به بلندای تاریخ سیستان
در ماه مبارک رمضان آیین های فرهنگی،اجتماعی بی نظیری در سطح استان سیستان و بلوچستان اجرا می شود.
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۰:۴۳
آنتن دهی ضعیف شبکه تلفن همراه در روستاهای شهرستان هیرمند
در عصر ارتباطات، مردم روستاهای جنوب شهرستان هیرمند هنوز با مشکل آنتن دهی اپراتور همراه اول و ایرانسل دست و پنجه نرم میکنند.
۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۱۲:۲۱
کمک‌‌های مردم و موکب‌ شهدای معراج کرمان به سیل زدگان و نیازمندان شهرستان هیرمند
چند روزی است موکب شهدای معراج کرمان برای کمک رسانی به محرومین و سیل زدگان شهرستان هیرمند دراین منطقه حضور دارند .
۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۰۹:۳۴
آغاز مسابقات جام رمضان در شهرستان هیرمند
مسابقات فوتسال جام رمضان به رسم هر سال در شهرستان هیرمند با حضور 18 تیم در شهر دوستمحمد آغاز شد.
۱۳۹۸/۲/۲۹ - ۱۰:۰۸
یک کامیون در گمرک میلک دچار آتش سوزی شد
صبح امروز یک دستگاه ماشین ترانزیتی افغانی در پایانه مرزی میلک شهرستان هیرمند طعمه حریق شد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۳/۲ - ۲۰:۳۵
برپایی آیین غبارروبی مزار شهدا به مناسبت سوم خرداد
صبح امروز به مناسبت سوم خرداد و سالروز آزاد سازی خرمشهر گلزار شهدای گمنام شهر دوست محمد با حضور مسئولین ، بسیجیان و تعدادی از رزمندگان غبار روبی وعطر افشانی شد.
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۰:۴۳
آنتن دهی ضعیف شبکه تلفن همراه در روستاهای شهرستان هیرمند
در عصر ارتباطات، مردم روستاهای جنوب شهرستان هیرمند هنوز با مشکل آنتن دهی اپراتور همراه اول و ایرانسل دست و پنجه نرم میکنند.
۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۰۹:۳۴
آغاز مسابقات جام رمضان در شهرستان هیرمند
مسابقات فوتسال جام رمضان به رسم هر سال در شهرستان هیرمند با حضور 18 تیم در شهر دوستمحمد آغاز شد.
۱۳۹۸/۳/۴ - ۱۱:۱۸
آغاز برداشت غلات از مزارع کشاورزی شهرستان هیرمند
حبیب رستمی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هیرمند : در سال زراعی جدید با استفاده از ظرفیت آب چاهک ها نزدیک به 2700 هکتار از اراضی کشاورزی به کشت غلات اختصاص داده شده است.
۱۳۹۸/۳/۳ - ۱۵:۰۳
امام جمعه هیرمند؛ خط امیر المومنین (ع) خط جهاد و کمک به فقرا و نیازمندان جامعه بود/ در فتح خرمشهر نیروهای مومن انقلابی و بسیجی از غیر ممکن ها،ممکن ساختند
حجت الاسلام ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در خطبه های این هفته نمازجمعه با اشاره به فرا رسیدن شب های لیالی قدر و ضربت خوردن امام علی(ع)گفت: امشب اولین شب از شب های لیالی قدر است که شب ضربت خور...
۱۳۹۸/۳/۲ - ۲۰:۵۱
مراسم گرامیداشت ویژه سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر در شهرستان هیرمند برگزار شد
ه مناسبت سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر ویژه برنامه ای با حضور امام جمعه ، فرماندار ،فرماندهان نظامی و انتظامی شهرستان و اقشار مختلف مردم در سالن آموزش و پرورش شهر دوست محمد برگزار شد.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۲:۳۰
آیین رمضان خوانی قدمتی به بلندای تاریخ سیستان
در ماه مبارک رمضان آیین های فرهنگی،اجتماعی بی نظیری در سطح استان سیستان و بلوچستان اجرا می شود.
۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۱۲:۲۱
کمک‌‌های مردم و موکب‌ شهدای معراج کرمان به سیل زدگان و نیازمندان شهرستان هیرمند
چند روزی است موکب شهدای معراج کرمان برای کمک رسانی به محرومین و سیل زدگان شهرستان هیرمند دراین منطقه حضور دارند .