سرویس : اخبار هیرمند
زمان : ۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۱۱:۳۸
شناسه خبر: ۴۳۱۰۵۷
 
یادداشت؛
شهرداری ها و رعایت حقوق شهروندی / بهرمندی مردم از خدمات شهری به طور مساوی
در حوزه شهری تمامی ساکنان بصورت مساوی و عادلانه می توانند از خدماتشهری بهرمند شوند و هیچ فرد و یا افرادی را نسبت به همنوعان برتری نیست همان چیزی که معمولا در شهرهای کوچک به واسطه نفوذ برخی افراد کمتر شاهد آن هستیم .

به گزارش ندای هیرمند؛ اجتماعات بزرگ زیست محیطی در حوزه های فراتر از روستاها و با جمعیت بیشتر ، شهرهایی را تشکیل می دهد که دارای یک سلسله ضوابط و قوانین خاص خود است .بطوریکه پیروی از این ضوابط و قوانین هم ابرای ساکنان بعنوان ( شهروند) و هم شهرداریهای بعنوان ( جریانامور شهری) لازم الاجر و ضروری است . 
در واقع شهرداری‌ها در چهارچوب وظیفه و اختیارات اداری و قانونی ، وکالت مردم برای ایجاد رفاه عمومی را بر عهده دارند ، که جزیی از حقوق_شهروندی است و باید بعنوان حق مسلم حقوق شهروندی رعایت شود . 

مردم در فضای شهرنشینی به شهرداری وکالت می‌دهند تا در قبال عوارض و برخی تعهدات قانونی که از مردم دریافت می کند ، رفاه عمومی آنان را تامین کند ، ولی در مملکت ما شهرداری‌ها احساس ولایت می‌کنند ، و گاها قوانینی را وضع کرده و بکار می برند که مغایر با حدود و اختیارات آنان است ودر آنچه حق قانونی شهروندان است سهل انگاری و اهمال قانون می کنند . 
در حوزه شهری تمامی ساکنان بصورت مساوی و عادلانه می توانند از خدماتشهری بهرمند شوند و هیچ فرد و یا افرادی را نسبت به همنوعان برتری نیست همان چیزی که معمولا در شهرهای کوچک به واسطه نفوذ برخی افراد کمتر شاهد آن هستیم . 
شهرداری ها در کنار سایر خدمات می توانند نقش تعیین کننده ای را در ایجاد فصای سالم با خدماتی که ارائه می دهند داشته باشند و نشاط و شادابی را به محیط و اجتماع تزریق کنند . 
مردم در شهرها آسفالت خیابان‌ها و کوچه‌ها را انتطار دارند و رفع کاستیها در معابر عمومی ، پیشگیری از انباشت زباله ، اموزش و  فرهنگ سازی از موارد مهم در این زمینه است . 
عمدتا تساوی در ارائه خدمات رضایت نسبی افراد جامعه شهری را بهمراه خواهد داشت و حال اگر  شهرداریها در این زمینه سلایق و انتطارات فردی را بر رضایت عمومی ترجیح دهند  نارضایتی ایجاد خواهد زیرا مردم به عینه ملاحظه می کنند که به واسطه وجود برخی افراد متنفظ در یک محله ، کوچه و یا خیابان ، تمرکز خدمات در آن بخش بیشتر می شود و این شیوه کاری فاصله رعایت اصولی شهروندی را با آنچه مورد انتظار است بیشتر می کند و این  تبعیض می تواند منشاء بسیاری از مشکلاتی باشد که ممکن است در آینده پدیدار شود و سلامت محیط شهر و رعایت اصول شهروندی را تحت شعاع خود قرار دهد . 
در این مقال شهر یا شهرداری خاصی مورد نظر نیست اما بصورت عموم می تواند بعنوان یک یادآوری برای اعضای شورای شهر و یا شهرداری باشد که مردم به آنان اعتماد کرده اند و نباید فراموش کرد که انتخاب شهرداران نیز نتیجه آرای مردمی است که روزی اعضای شورای_شهر را انتخاب کرده اند . 
نتیحه عملکرد مثبت و یا منفی اعضای شورای شهر و شهرداریها ، بیشتر در زمان انتخابات نمود پیدا می کند زیرا مردم ناظر بر عملکرد انان هستند و این نظارتها زمانی به چالش تبدیل می شود که برخی امتیازات و خدمات شامل یک قشر خاص می شود و دیگران از آن محروم هستند . 
همانگونه که گفته شد شهرداریها وکیل بلامنازع مردم هستند که باید در تقسیم خدمات در تمام ابعاد از تبعیض بپرهیزند و فضای سالم شهری را برای تمام  شهروندان به قسم مساوی تسهیم کنند تا از برخی انتظارات بی مورد که دیگران به واسطه برخی نقشهای گذشته در چهارچوب خدمت به مردم ، که مسلماً در قبال آن خدماتی نیز دریافت کرده اند و حق خود می دانند ، کاسته شود . 
 

انتهای پیام/

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
ارسال
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
نظرات

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۳/۱۷ - ۱۵:۱۸
امام جمعه هیرمند : آنچه امروز رهبر معظم انقلاب بیان می کند نیاز جامعه است
امام جمعه هیرمند گفت : آنچه امروز رهبر معظم انقلاب بیان می کند نیاز جامعه است ، دکترین مقاومت امام راحل نشانه روی اش شلهرگ سیطره غرب و همه مستکبرین عالم است.
۱۳۹۸/۳/۱۵ - ۰۹:۳۱
نماز عید فطر در شهرستان هیرمند به امامت حجت الاسلام گزمه اقامه شد
نماز عید فطر صبح امروز به امامت حجت الاسلام گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در مصلی نماز عید و در کنارگلزار شهدای گمنام اقامه شد.
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۳:۳۰
مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) وقیام خونین ۱۵ خرداد در شهرستان هیرمند برگزار شد
مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد صبح امروز با حضور امام جمعه، نیروهای نظامی و انتظامی، مسئولین اجرایی و اقشار مختلف مردم شهرستان هیرمند در مسجد جامع الغدیر این شهر برگ...
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۰:۲۹
تغییر سیاست ایران در برابر ابر قدرت ها از برکات نحضت امام خمینی (ره) است
درجهان امروز حتی معاندان عظمت این انقلاب ، اصالت و قوام و تداوم انقلاب اسلامی را پذیرفته و قریب به اتفاق، آنرا شکست ناپذیر می دانند.
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۰:۱۴
ششمین مرحله سود فروش سوخت مرزنیشنان هیرمند واریز شد
مرحله ششم سود حاصل از فروش سوخت مرزنشینان به حساب سرپرست های خانوار شهرستان هیرمند واریز شد.
۱۳۹۸/۳/۱۲ - ۱۱:۱۱
یک کشته و دو زخمی حاصل درگیری طایفه ای در شهرستان هیرمند
بر اثر درگیری طایفه ای در یکی از روستاهای جنوبی شهرستان هیرمند یک نفر کشته و دو نفر زخمی شدند.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها