سرویس : اخبار سیاسی
زمان : ۱۳۹۷/۴/۵ - ۱۰:۰۲
شناسه خبر: ۴۳۱۲۵۶
 
تشدید «جنگ قدرت» میان ریاض و ابوظبی/یمن عرصه زورآزمایی شیخ‌نشینان
حدود ۲ هفته از دیدار بی‌نتیجه و شکست‎‌خورده ولیعهدهای سعودی و اماراتی سپری می شود؛ دیداری که نه‌تنها به اختلافات دو طرف پایان نداد بلکه نشانه‌های آن را در شهر «الحدیده» آشکار ساخت

به گزارش ندای هیرمند به نقل از خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ به منظور بازگرداندن حاکمیت دیکتاتوری به یمن و همچنین غارت نفت و گاز و ثروت های طبیعی این کشور، با تشکیل ائتلافی متشکل از برخی متحدان منطقه ای و فرامنطقه ای خود، یمن را به عنوان فقیرترین کشور عربی هدف سنگین ترین حملات قرار داد.

هرچند سعودیها مدعی بودند که عملیات «طوفان قاطعیت» آنها علیه مردم بی دفاع یمن می تواند ظرف ۳ روز به نتیجه رسیده و به اهدافشان جامه عمل بپوشاند اما واقعیت های میدانی به گونه ای دیگر رقم خورد. 

عملیات طوفان قاطعیت عربستان سعودی که قرار بود تنها طی چند روز به کار یمنی ها پایان دهد، اکنون بیش از سه سال از آن می گذرد و تاکنون نتیجه چشمگیری را محقق نساخته است. هرچند که عزم و اراده نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن و در رأس آنها أنصارالله عامل اصلی عدم موفقیت تجاوزهای نظامی سعودی ها و متحدان آنها به یمن محسوب می شود اما نباید از این مسأله غافل شد که یکی از عوامل اصلی و اساسی این ناکامی بزرگ در یمن، ظهور و بروز اختلافات عمیق و ریشه ای میان عربستان سعودی و برخی اعضای ائتلاف متجاوز سعودی بوده و هست. 

اختلافات میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی به امروز و دیروز باز نمی گردد و ریشه در همان مراحل اولیه جنگ دارد؛ زمانی که اماراتی ها به این نتیجه رسیدند عربستان سعودی تنها به فکر استفاده ابزاری از متحدان خود برای تحقق منافع و مصالحش بوده و برای مقامات ریاض اصلا اهمیتی ندارد که هم‌پیمانان ریاض نیز عایدی از جنگ در یمن داشته باشند.

پس از پی بردن اماراتی ها به مقاصد توسعه طلبانه عربستان سعودی در یمن، ابوظبی نیز همان مسیر توسعه طبی و قدرت طلبی را در پیش گرفت و تا سهم خود از مشارکت در جنگ یمن را از ریاض بگیرد.

اولین اختلافاتی که میان دو طرف ایجاد شد بر سَر حمایت هریک از مقامات سعودی و اماراتی از عناصر مزدوری بود که دو طرف بر روی هیچیک از آنها اتفاق نظر نداشتند. این بدان معناست که امارات متحده عربی معتقد بود بهترین فرد برای حاکمیت بر یمن «علی عبدالله صالح» دیکتاتور مخلوع این کشور است، درحالی که سعودیها همواره بر این باور بودند که هیچ گزینه ای بهتر از «منصور هادی» برای بازگشت به یمن بهتر نیست. همین مسأله آتش اختلافات میان دو طرف را شعله ور ساخت تا دیگر نقاط اختلافی نیز یکی پس از دیگری آشکار شوند. 

به دنبال همین اختلافات بود که حدود ۵ ماه پیش یعنی در بهمن ماه سال گذشته درگیری شدیدی میان مزدوران سعودی و همچنین مزدوران اماراتی در محور جنوبی یمن به وقوع پیوست. طبق آخرین اخبار اعلام شده توسط رسانه ها و سایت های خبری، در جریان آن درگیری بیش از ۲۰۰ عنصر مزدور از هر دو طرف کشته و دهها نفر دیگر نیز به شدت زخمی شدند.

از همان زمان، تلاش های مشترک ریاض و ابوظبی برای سرپوش نهادن بر اختلافات به منظور جلوگیری از فروپاشی ائتلاف متجاوز علیه یمن کلید خورد.

از سوی دیگر، همانطور که پیشتر نیز اشاره ای شد، عربستان سعودی در طول مدت زمانی که از حملات ددمنشانه به یمن سپری می شود، هیچگاه حاضر نشد موجبات نفوذ امارات متحده عربی در این کشور را فراهم آورد. عدم تحقق اهداف امارات متحده عربی برای تسلط بر مناطق استراتژیک موجب شد تا خشم ابوظبی بیش از پیش برانگیخته شود. 

همین مسئله باعث شد تا سال گذشته مقامات امارات حضور خود در ائتلاف متجاوز سعودی را به مشارکت نیروهای هواییشان محدود کرده و اقدام به عقب کشیدن نیروهای نظامی خود از خاک یمن کنند. با تشکیل شورای انتقالی جنوبی ـ تحت الحمایه امارات ـ در عدن، درگیری ها میان مزدوران سعودی و اماراتی تشدید شده است. این در حالی است که سعودیها و اماراتی ها به منابع نفتی و گازی موجود در جنوب یمن نیز چشم دوخته اند.

اگر امروز شاهد تشدید درگیری ها میان نیروهای مزدور سعودی و اماراتی در یمن هستیم، یکی از علل و عوامل اصلی آن به منابع نفت و گاز موجود در محور جنوبی این کشور باز می گردد. سعودیها حاضر نیستند اجازه دهند نیروهای اماراتی بر منابع نفت و گاز یمن مسلط شوند. لذا باید گفت که در گیری های کنونی ریاض و ابوظبی در امارات، نشأت گرفته از حرص و طمع آن ها نسبت به پول، قدرت و نفوذ است؛ مسئله ای که تداوم درگیری ها میان دو طرف با وجود گذشت سه سال از جنگ یمن را به دنبال داشته است. 

لذا بر اساس آنچه که گفته شد پر واضح است که یمن امروز به عرصه تقابل و زورآزمایی میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی تبدیل شده است. مردم بی گناه این کشور کشته می شوند تا سعودیها و اماراتی ها به اهداف توسعه طلبانه خود در یمن دست یافته، بر مناطق استراتژیک این کشور مسلط شوند و ثروت های طبیعی آن اعم از نفت و گاز را به یغما ببرند.

این در حالی است که اختلافات دو طرف پس از شکست تمامی پروژه های شوم در طول این سالها، همچنان ادامه دارد و حتی تشدید نیز شده است. 

سعودیها بسیار امیدوار بودند که در جریان عملیات تجاوزکارانه در شهر الحدیده اختلافات با امارات متحده عربی را به اتمام برسانند. درست به همین دلیل است که آنها حدود دو هفته پیش نشست مشترکی را میان دو طرف در سطوح بالا ترتیب دادند.

بدین ترتیب «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در نشست مشترکی با «محمد بن زاید آل نهیان» همتای اماراتی خود دیدار و گفتگو کرد. هرچند که این دیدار در فضایی ظاهرا دوستانه برگزار شد اما هیچ نتیجه ای در زمینه پایان بخشیدن به اختلافات ریاض و ابوظبی در یمن به دنبال نداشت.

عدم توافق دو طرف در جریان آن دیدار مشترک با وجود تمامی تبلیغاتی که بر سر آن انجام شد، موجب شد تا سعودیها نتوانند به آرزوی دیرینه خود در الحدیده برسند و بر این شهر استراتژیک سیطره یابند.

وجود انشقاق و دودستگی میان کشورهای عضو ائتلاف علیه یمن از جمله عربستان و امارات یکی از عوامل مهم عدم توفیق آنها در الحدیده بوده است؛ شهری که با وجود محاصره و عملیات های زمینی، دریایی و هوایی همچنان در کنترل نیروهای انصارالله بوده و سقوط نکرده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
ارسال
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
نظرات

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۲/۳ - ۱۸:۰۰
سومین روز سیلاب در سیستان به روایت تصویر
پس از گذشت سه روز همچنان سیلاب در حال پیش روی می باشد و چندین روستای شهرستان هیرمند به زیر آب رفته است.
۱۳۹۸/۲/۳ - ۱۴:۲۶
11روستای شهرستان هیرمند در معرض آبگرفتگی و تخلیه
بر اثر ورود سیلاب هم اکنون ۱۱ روستا در منطقه سیستان در معرض آبگرفتگی قرار گرفته و تخلیه هستند.
۱۳۹۸/۲/۳ - ۱۴:۲۵
نجات بیمار قلبی با درایت و وظیفه شناسی اورژانس 115 زابل
فردی از روستای سیل زده نمرودی از توابع شهرستان هیرمند با مراجعه به آمبولانس 115 مستقر در منطقه نیاتک درخواست کمک برای یکی از بستگان خود می نماید.
۱۳۹۸/۲/۳ - ۱۳:۰۰
وجود مارهای سمی، خطری در مناطق سیل زده منطقه سیستان
وجود مارهای سمی که توسط سیلاب از لانه های خود بیرون آمده اند جان ساکنین مناطق سیل زده را تهدید می کند.
۱۳۹۸/۲/۳ - ۰۰:۴۴
گزارش تصویری / سیل به روستا های شهرستان هیرمند رسید
سیلاب رودخانه نیاتک شهرستان هیرمند پس از شکستن سیل بند چندین روستا را گرفتار سیلاب کردو
۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۶:۰۰
تلاش برای ترمیم سیل بند شکسته شده نیاتک
نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه بسیجیان در حال تلاش برای ترمیم دایک شکسته شده نیاتک برای جلوگیری از افزایش سیلاب .
۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۵:۴۸
استقرار نفربرهای زرهی برای انتقال سیل زدگان/ در حال ایجاد سیل بند در بالادست دایک شکسته شده هستیم.
فرمانده نیروی زمینی سپاه از تلاش بی وقفه نیروها برای ایجاد سیل بند در مسیر ورودی آب از کشور افغانستان به منطقه سیستان خبر داد.
۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۰:۵۷
3 روستا تخلیه و 8 روستای هیرمند در معرض خطر است ‏
فرماندار شهرستان هیرمند اظهار داشت : 3 روستای داشک، نمرودی ‏ودهمرده زیر آب رفته و تخلیه شده است.‌‎
۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۰:۵۰
به زیرآب رفتن یک واحد آموزشی در شهرستان هیرمند
با زیر آب رفتن دبستان امام زمان (عج) روستا داشک در اثر سیلاب رودخانه نیاتک 9مدرسه دیگر در شهرستان هیرمند شرایط مناسبی ندارند.
۱۳۹۸/۲/۲ - ۰۷:۴۴
سیل بند نیاتک در محدوده روستای داشک ترمیم شد
بامداد امروز با تلاش نیروهای بسیجی و مردم محلی دایک شکسته شده رود نیاتک در حاشیه جاده هیرمند به نیمروز ترمیم شد .

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۱۳:۲۷
آخرین جزئیات سیل در سیستان وبلوچستان/ از قطع فیبرنوری و تخریب منازل تا اسکان اضطراری 130 خانوار در چابهار.
بارش شدید باران در شهرهای مختلف سیستان وبلوچستان ضمن مسدود کردن راه ها و آبگرفتگی معابر، خساراتی هم به منازل مسکونی مردم وارد کرد.
۱۳۹۸/۱/۲۹ - ۰۹:۳۲
تمامی تمهیدات لازم برای کنترل و مهار سیلاب انجام شده است
در حال حاضر آب از تمامی خروجی های سطح شهرستان به تالاب هامون هدایت می شود و هیچگونه مشکلی در شهرستان هیرمند وجود ندارد.
۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۱۳:۲۲
همراهی سعودی ها با ملخ ها/ نقش شوم عربستان برای نابودی مزارع ایران!
حجم و تعداد زیاد ملخ های صحرایی حمله کننده به مزاع جنوبی کشور نشان دهنده این حقیقت است که عربستان عمدا با این آفت مبارزه نکرده تا هجوم آنان موجب نابودی کشاورزی ایران شود.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۱:۵۱
سرگردانی تعدادی از تریلی ها حامل سوخت ایرانی در کشور افغانستان
منابع محلی از سرگردانی تعداد زیادی از تانکر های ایرانی حامل سوخت در خاک افغانستان اطلاع دادند.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۱:۱۹
​کشف و ضبط 300هزار لیتر سوخت قاچاق به ارزش ریالی 15میلیارد ریال در خاش.
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان وبلوچستان از کشف 300هزار لیتر سوخت قاچاق در شهرستان خاش خبر داد.
۱۳۹۸/۱/۲۹ - ۱۰:۵۷
​آغاز رژه نیروهای مسلح در زاهدان.
همزمان با 29فروردین ماه و روز ارتش، رژه یگان های مسلح در زاهدان و سراسر سیستان وبلوچستان آغاز شد.
۱۳۹۸/۲/۳ - ۰۰:۴۴
گزارش تصویری / سیل به روستا های شهرستان هیرمند رسید
سیلاب رودخانه نیاتک شهرستان هیرمند پس از شکستن سیل بند چندین روستا را گرفتار سیلاب کردو
۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۶:۰۰
تلاش برای ترمیم سیل بند شکسته شده نیاتک
نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه بسیجیان در حال تلاش برای ترمیم دایک شکسته شده نیاتک برای جلوگیری از افزایش سیلاب .
۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۵:۴۸
استقرار نفربرهای زرهی برای انتقال سیل زدگان/ در حال ایجاد سیل بند در بالادست دایک شکسته شده هستیم.
فرمانده نیروی زمینی سپاه از تلاش بی وقفه نیروها برای ایجاد سیل بند در مسیر ورودی آب از کشور افغانستان به منطقه سیستان خبر داد.