سرویس : اخبار سیاسی
زمان : ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۱:۳۹
شناسه خبر: ۴۳۱۵۲۴
 
افزایش ۵ میلیون تومانی حقوق نجومی‌بگیران در مقابل افزایش ۲۵۰ هزار تومانی ضعفا در سال ۹۸!
حاجی‌بابایی با تأکید براینکه افزایش ۲۰ درصدی حقوق به زیان طبقات پایین است، گفت: بالاترین حقوق که ۳۰ میلیون تومان است با افزایش ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی مواجه و پایین‌ترین حقوق یعنی یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان با افزایش ۲۵۰ هزار تومانی مواجه می‌شود!

به گزارش  ندای هیرمند به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ معیشت معلمان ماجرای دیروز و امروز نیست، صحبت از دهه‌های متوالی است، دولت‌ها و وزرایی که آمدند و رفتند و هر کدام برای مشکلات معیشتی و حقوقی معلمان سخنان بسیاری  گفتند اما معلمان در گفت‌وگوهایی که با ما داشتند از اعتراضات مختلفشان از ابتدای سال تحصیلی جاری گفتند که  حکایت همچنان باقی است و هیچ بهبودی در اوضاع حاصل نشده است.

سال‌هاست از یک مسیر رفته‌ایم

وزرای آموزش‌وپرورش دولت‌های مختلف نیز همواره می‌گفتند معلمی که مشکلات معیشتی داشته باشد، نمی‌تواند اهداف تربیتی و آموزشی را به خوبی پیاده کند اما هیچکدامشان نتوانستد برای برون‌رفت از این وضعیت نسخه‌ای کارساز بپیچند؛ سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش نیز در این‌باره گفته است:  40 سال است که برای حل مشکلات معیشتی و تبدیل‌کردن آموزش و پرورش به اولویت  اصلی جامعه از یک مسیر رفته‌ایم و هنوز نتوانسته‌ایم به آنچه که هدف‌مان بوده است، برسیم و در این مورد باید در راهکارهای تکراری تجدید‌نظر کرد و تغییر مسیر داد.

هم‌اکنون فصل تصویب بودجه 98 در مجلس است، در بحث وضعیت حقوق معلمان برای سال آینده و اینکه آیا حقوق‌های سطح پایین با افزایش بیش از 20 درصد مواجه خواهند شد؟ برای بررسی وضعیت بودجه‌ای و حقوق معلمان در سال آینده با حمیدرضا حاجی‌بابایی رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت‌وگویی داشتیم.

افزایش 20 درصدی حقوق به ضرر طبقه پایین 

حاجی بابایی معتقد است که تصویب افزایش 20 درصدی برای تمام حقوق‌بگیران یک ظلم آشکار و به ضرر افرادی است که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند و معلمان نیز جزو این گروه هستند.

وی به خبرنگار تسنیم می‌گوید: در بحث افزایش 20 درصدی حقوق باید به چند موضوع توجه داشت از جمله اینکه هم‌اکنون مردم با مشکلات اقتصادی مختلفی مواجه هستند و هرچه حقوق افراد پایین‌تر باشد مشکلات بیشتر خواهد بود بنابراین تصمیمات ما باید اضطراری و مطابق با شرایط باشد.

وی افزود: در ماده 29 و 30 قانون برنامه ششم توسعه تاکید شده است باید اقداماتی شود که در طول 5 سال فاصله حقوق‌ها آنقدر کم شود که بیش از 20 درصد نباشد.

توزیع 35 هزار میلیارد تومان باید عادلانه باشد

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: درآمدهای دولت بالا نیست و ناگزیریم طوری برنامه‌ریزی کنیم که سال 98, 35 هزار میلیارد تومان بین حدود 5 میلیون نفر از کارمندان دولت و بازنشستگان توزیع شود با این روند معتقدیم توزیع این 35 هزار میلیارد تومان باید عادلانه باشد و فشارهای اقتصادی به حقوق‌بگیران را کاهش دهد.

از افزایش 250 هزار تومانی حداقل‌بگیران تا افزایش 4 میلیونی مدیران

حاجی بابایی ادامه داد: برخی نمایندگان مجلس معتقدند که افزایش 20درصدی حقوق باید شامل تمام افراد باشد؛ در این مسیر، پایین‌ترین حقوق که یک میلیون و 250 هزار تومان است با افزایش 250 هزار تومانی مواجه می‌شود و میزان حقوق به یک میلیون و 500 هزار تومان می‌رسد و بالاترین حقوق که 30 میلیون تومان است با احتساب 35 درصد مالیات با افزایش 4 میلیون و 800 هزار تومانی مواجه و میزان حقوق به 34 میلیون تومان می‌رسد!

وی با طرح این پرسش که آیا این موضوع ظالمانه نیست حقوق فردی 250 هزار تومان و حقوق فردی دیگر 4 میلیون و 800 هزار تومان افزایش یاید؟ گفت: فردی که حداقل حقوق را می‌گیرد ممکن است دارای همسر و چند فرزند باشد، با این وضعیت گرانی و افزایش هزینه‌ها چگونه می‌تواند با افزایش 250 هزار تومانی حقوق، زندگی خود را اداره کند؟!

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس ادامه داد: فردی که 30 میلیون تومان حقوق می‌گیرد " البته در حالت محترمانه 30 میلیون را گفتم و بالاتر نگفتم" با افزایش 20 درصدی حقوقش به 34 میلیون تومان می‌رسد!

دیگر نمی‌توان دولت را محکوم‌کرد، مجلس باید تصمیم بگیرد

حاجی بابایی یادآور شد: در شرایط فعلی مجلس باید تصمیم بگیرد و دیگر نمی‌توان دولت را محکوم کرد چون دولت نظر خود را خوب یا ید اعلام کرده و این مجلس است که می‌تواند بگوید همه افراد 20 درصد افزایش حقوق داشته باشند یا این کار عادلانه انجام شود.

وی با اشاره به اینکه مجلس در این‌باره رأی‌گیری کرد و برگشت به لایحه دولت شده است، گفت: تا‌کنون 20 درصد افزایش حقوق برای همه افراد مدنظر است اما ماده 149 و بند 5 آیین‌نامه داخلی می‌گوید " اگر برگشت به لایحه دولت شد کار همانند روز اول می‌شود و می‌توان پیشنهاد الحاقی ارائه کرد" و در این رابطه 12 پیشنهاد ارائه کردم.

پیشنهادی برای افزایش 50 درصدی حداقل حقوق

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس درباره پیشنهادات خود برای میزان افزایش و نحوه افزایش حقوق در سال آینده تصریح کرد: یکی از بهترین پیشنهادها این است که به همه افراد 500 هزار تومان و 10 درصد افزایش حقوق اختصاص یابد و براین اساس فردی که پایین‌ترین حقوق یعنی یک میلیون و 250 هزار تومان دریافت می‌کند، 40 درصد از محل 500 هزار تومان به حقوقش اضافه می‌شود که با 10 درصد نیز در مجموع 50 درصد به حقوقش اضافه خواهد شد و به میزان یک‌ میلیون و 850 هزار تومان می‌رسد و فردی که حقوقش 30 میلیون تومان است با احتساب مالیات، دو میلیون و 900 هزار تومان به حقوقش اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: آقای لاریجانی رییس مجلس می‌گوید این پیشنهاد برخلاف قانون برنامه ششم توسعه است اما به‌صورت مستند اعلام می‌کنم که این موضوع درست نیست؛ اگر ماده 28 قانون گفته است که ضریب حقوق را باید دولت تعیین کند اما ما می‌توانیم آن را جابه‌جا کنیم، در ماده 29 و 30 قانون برنامه ششم توسعه آمده است دولت باید ضریب افزایش حقوق را به شکلی ارائه دهد که فاصله حقوق در طول برنامه ششم توسعه بیش از 20 درصد نباشد.

بیشتر بخوانید

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس مطرح کرد: آیا 20 درصد افزایش فاصله حقوق‌ها را کم می‌کند؟ اینگونه نیست این کار باعث افزایش فاصله حقوق‌ها می‌شود و این موضوع برخلاف قانون برنامه ششم توسعه است.

حاجی بابایی گفت: پیشنهاد دیگر است که 4500 میلیارد تومان همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را که با هدف نزدیک کردن حقوق‌ها به هم است را با 35 هزار میلیارد تومان که معتقدم فاصله حقوق‌ها را زیاد می‌کند با یکدیگر جمع و روشی را که در بالا توضیح دادم اجرا کنیم، این کار باعث می‌شود همسان‌سازی حقوق‌ها شکل بگیرد.

انتهای پیام/

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
ارسال
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
نظرات

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۳/۱۷ - ۱۵:۱۸
امام جمعه هیرمند : آنچه امروز رهبر معظم انقلاب بیان می کند نیاز جامعه است
امام جمعه هیرمند گفت : آنچه امروز رهبر معظم انقلاب بیان می کند نیاز جامعه است ، دکترین مقاومت امام راحل نشانه روی اش شلهرگ سیطره غرب و همه مستکبرین عالم است.
۱۳۹۸/۳/۱۵ - ۰۹:۳۱
نماز عید فطر در شهرستان هیرمند به امامت حجت الاسلام گزمه اقامه شد
نماز عید فطر صبح امروز به امامت حجت الاسلام گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در مصلی نماز عید و در کنارگلزار شهدای گمنام اقامه شد.
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۳:۳۰
مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) وقیام خونین ۱۵ خرداد در شهرستان هیرمند برگزار شد
مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد صبح امروز با حضور امام جمعه، نیروهای نظامی و انتظامی، مسئولین اجرایی و اقشار مختلف مردم شهرستان هیرمند در مسجد جامع الغدیر این شهر برگ...
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۰:۲۹
تغییر سیاست ایران در برابر ابر قدرت ها از برکات نحضت امام خمینی (ره) است
درجهان امروز حتی معاندان عظمت این انقلاب ، اصالت و قوام و تداوم انقلاب اسلامی را پذیرفته و قریب به اتفاق، آنرا شکست ناپذیر می دانند.
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۰:۱۴
ششمین مرحله سود فروش سوخت مرزنیشنان هیرمند واریز شد
مرحله ششم سود حاصل از فروش سوخت مرزنشینان به حساب سرپرست های خانوار شهرستان هیرمند واریز شد.
۱۳۹۸/۳/۱۲ - ۱۱:۱۱
یک کشته و دو زخمی حاصل درگیری طایفه ای در شهرستان هیرمند
بر اثر درگیری طایفه ای در یکی از روستاهای جنوبی شهرستان هیرمند یک نفر کشته و دو نفر زخمی شدند.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها