سرویس : اخبار استان
زمان : ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۰۹:۳۴
شناسه خبر: ۴۳۱۵۳۵
 
به دنبال جاری شدن سیلاب در منطقه سیستان ، باز هم نوک پیکان انتقادها مسئولین را نشانه رفت
در چند روز گذشت در یک رویداد بزرگ و غیر منتظره ، بعد از ۲۰ سال خشکسالی مداوم در منطقه سیستان سیلابی با حجم وسیعی از کشور افغانستان وارد منطفه سیستان شد .

به گزارش ندای هیرمند ، در چند روز گذشت در یک رویداد بزرگ و غیر منتظره ، بعد از ۲۰ سال خشکسالی مداوم در منطقه سیستان سیلابی با حجم وسیعی از کشور افغانستان وارد منطفه سیستان شد .

سیلابی ‌که بر خلاف ۲ سیلاب گذشته با فاصله ای اندک در سال جاری ، از شدت بیشتری برخودار بود و می طلبید تا تدابیر لازم برای جلوگیری از تخریبهای احتمالی قبل از هر اتفاق اتخاد گردد.

انچه در این روزها در سیستان شاهد بودیم لایروبی رودخانه ها و آنهار در دقیقه ۹۰ بود . اقدامی که اگر با کمی تعلل انجام‌ می شد ، شاید آبگرفتی و تخریب بسیاری از روستاهای همجوار با رودخانه ها که در معرز خطر بیشتر قرار داشتند بودیم .

در همین زمینه در فضای مجازی انتقادهای تندی از سوی مردم به عملکرد مسئولین مربوطه صورت گرفت ، نقدهای که با بررسی اوضاع و احوال و شواهد موجود می توان به این نتیجه رسید که کوتاهی های انجام شده است .

این در حالی است که طی چند سال گذشته با تداوم خشکسالی و وزش طوفانهای شدید بسیاری از رودخانه ها را به تلی از ریگ تبدیل کرده بود که جریان آب با این حجم بالا را با مشکل مواجه می ساخت .

از طرفی برخی عوامل انسانی نیز در این زمینه بی تاثیر نبود ، تخلیه نخاله های ساختمانی در دل رودخانه ، گود برداری های غیر اصولی در رودخانه نورو (نهراب) از سوی برخی کشاورزان به منظور دستیابی به سفره های آب زیر زمینی از دیگر مواردی بود که در این چند روزه مشکل ساز شد .

با این باور که در زمان حادثه با کمبود امکانات در منطقه سیستان نمی توان در حد انتظار ظاهر شد و علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد ، می طلبید تا مسئولین ذیربط در فرصت زمانی که از سیل قبل تا این مرحله بطول انجامید ، نقاط حادثه خیز را شناسایی و نسبت به خاک برداری و یا استحکام آن اقدام می کردند .

اینک خوشحالیم که علیرغم هشدارها و نگرانیهای زباد و تدابیر اتخاد شده ، شاهد اتفاقات ناگوار و نگران کننده ای در منطقه نبودیم ، اما با تلاشی جامع تر از قبل می شد این نگرانیها را تا حد زیادی کاهش داد و خوشحالی مردم که این روزها در اوج قرار دارد تکمیل تر می شد .

با تمام گمانه زنی ها ، نگرانی ها ، و خوشحالی هایی که گذشت ، با کاهش تدریحی سیلاب از دیروز عصر از این مرحله نیز الحمدولله بدون خسارت جزء موارد خاص و به زیر آب رفتن چندین پل ارتباطی و موتور پمپهای کنار رودخانه و کانالاها ، با پای کار بودن مسئولین و مردمی که عاشقانه تلاش می کردند به سلامت عبور کردیم ، باامید به اینکه سیلابهای جاری شده چند روز اخیر در منطقه سیستان تغییراتی را در تمام‌ زمینه ها بوجود آورد لازم است در برنامه های آتی به گونه ای برنامه ریزی شود تا از اندک آب جاری شده در منطقه نهایت بهره برداری ها انجام و از هدر رفت آن به جهت بحرانی بودن و هدایت آن به مناطق غیر قابل استفاده جلو گیری گردد .

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
ارسال
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
نظرات

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۳/۱۷ - ۱۵:۱۸
امام جمعه هیرمند : آنچه امروز رهبر معظم انقلاب بیان می کند نیاز جامعه است
امام جمعه هیرمند گفت : آنچه امروز رهبر معظم انقلاب بیان می کند نیاز جامعه است ، دکترین مقاومت امام راحل نشانه روی اش شلهرگ سیطره غرب و همه مستکبرین عالم است.
۱۳۹۸/۳/۱۵ - ۰۹:۳۱
نماز عید فطر در شهرستان هیرمند به امامت حجت الاسلام گزمه اقامه شد
نماز عید فطر صبح امروز به امامت حجت الاسلام گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در مصلی نماز عید و در کنارگلزار شهدای گمنام اقامه شد.
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۳:۳۰
مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) وقیام خونین ۱۵ خرداد در شهرستان هیرمند برگزار شد
مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد صبح امروز با حضور امام جمعه، نیروهای نظامی و انتظامی، مسئولین اجرایی و اقشار مختلف مردم شهرستان هیرمند در مسجد جامع الغدیر این شهر برگ...
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۰:۲۹
تغییر سیاست ایران در برابر ابر قدرت ها از برکات نحضت امام خمینی (ره) است
درجهان امروز حتی معاندان عظمت این انقلاب ، اصالت و قوام و تداوم انقلاب اسلامی را پذیرفته و قریب به اتفاق، آنرا شکست ناپذیر می دانند.
۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۰:۱۴
ششمین مرحله سود فروش سوخت مرزنیشنان هیرمند واریز شد
مرحله ششم سود حاصل از فروش سوخت مرزنشینان به حساب سرپرست های خانوار شهرستان هیرمند واریز شد.
۱۳۹۸/۳/۱۲ - ۱۱:۱۱
یک کشته و دو زخمی حاصل درگیری طایفه ای در شهرستان هیرمند
بر اثر درگیری طایفه ای در یکی از روستاهای جنوبی شهرستان هیرمند یک نفر کشته و دو نفر زخمی شدند.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها